This website uses cookies. Read about how we use cookies. OK

                               

Alplerin Işıldaması

picture Alperin Işıldaması - Alpenglühen

Güneşin batışı sırasında, kar kaplı zirvelerden renk kesitinin görünümüdür. Alp ışıldaması, Almanca Alpenglühn kelimesinden türemiş olup, İngilizcede de alpenglow(alp parıltısı) olarak da bilinir. Esas olarak, Alp ışıltıları güneş ufukta iken başlar. Vadiler gölgede kalırken, güneş dağ tepelerini aydınlatmaya başlar.


picture Zirveler ve bayırlar, sarıdan, turuncuya sonra pembeye, kırmızıya, kırmızımsıya ve en sonunda mora dönüştükten sonra güneş batar ve karanlık çöker. Güneşin, ufuğun altına 3-4° açı ile geçmesinin akabinden, halen mor ışıltı görülebiliyorsa, buna son parıltı(afterglow) denir. Aynı renk cümbüşü, güneşin doğuşu sırasında dağlarda, bu sefer mordan sarıya doğru gerçekleşir.


picture Yan taraftaki resimler, alp parıltısı sırasında Dünya'nın en ünlü zirvelerinden görüntüler, bunlar sırasıyla: Grindelwald sıradağları, Everest tepesi ve İsviçre'deki Matterhorn dağından kareler. Elbette, Alp dağlarının, alp ışıldamalarının merkezi olduğunu adından da belli olduğu gibi söylememiz yanlış olmaz, ancak en dramatik, ışıltıları Everest tepesinde görülür.


Hava Olayları