This website uses cookies. Read about how we use cookies. OK

                               

Bulut Caddeleri

Bulut Caddeleri (alm: Wolkenstrasse; fr: rue de nuages)

Kümülüs bulutlarının alçak rüzgarların yönlendirmeleri ile (sola doğru 10 - 20 derece dar açıyla), birbirine nerdeyse paralel olarak gökyüzünde dizilmeleri ile oluşur.


Cloud streets Bulut caddeleri genellikle, konveksiyon ile, yaklaşık üç kilometre mesafede bulunan atmosferin yer yüzeyine yakın sınır tabakasında oluşurlar. Çoklu termal kaynaklarının, yukarı yönlü durağan rüzgar akımlarıyla oluşan girdap dalgalanmaları, bulut caddelerinde açık biçimde farkedilir. Bu etki özellikle sıcaklık enverziyonu konveksiyon ile delinmeye başlandığında daha da belli olur. Bulut caddeleri arasında oluşan boşluklar, konvektif tabakadan 2 veya 3 kat daha da derinleşebilir.


Cloud streets Bulut caddeleri genel olarak, sahil şeridinden başlayan konvektif bir merkezden gelişerek, uzaktaki bir noktaya doğru kuyruk yaparak uzayabilir. Deniz üzerinde, nispi soğuk hava akımlarının, nispi sıcak su yüzeyinde hareket etmesi sonucunda da oluşabilir. Bulut caddelerinin bu oluşum biçimlerine ilave olarak, kara üzerinde hareket eden kararsız havanın, coğrafik bir engel üzerinden geçişi sırasında, sürtünmeyle veya hava akımının kesilme gerilimiyle de bu caddeler oluşabilir. Yan tarafta, 5 Mart 2002 öğle vakti, Galler'de çekilmiş bir uydu görüntüsü var - Galler'deki bulut caddesini oluşturan kümülüs mediocris bulutlarından bir örnek.


İlgili Özellikler:
Bulut Cinsleri
Konveksiyon


Hava Olayları