This website uses cookies. Read about how we use cookies. OK

                               

Bulut Cinsleri

Bulutlar bulundukları atmosferik yüksekliğe göre - alçak, orta ve yüksek bulutlar olarak üç temel sınıfta gruplandırılır. Bulutların bu üçlü ayrımı, bulutların normal olarak oluştukları alt-üst sınıra veya yükseltiye (katman veya rakıma) göre sınıra yapılır. Ayrıca, Dünya Meteoroloji Örgütü (Uluslararası Bulut Atlası, 1956) On bulut cinsini üç ana grupta sınıflandırmıştır. (kümülüs veya tepeli bulutlar, stratus veya çarşaf bulutlar, ve sirrüs veya lifli bulutlar her üç ayrı katman için örnek olabilir). Bu kriterin özünden anlaşılabileceği gibi oluşum yer seviyeleri (oluştukları yükselti veya katman) önemlidir. Ancak, katman veya rakım ayrımına göre yapılan her iki sınıflandırma da aynı sonuca çıkar.


Cloud Types On temel bulut ayrımında sirrüs (Ci), sirrokümülüs (Cc), sirrostratus (Cs) - yüksek bulutları; altokümülüs (Ac), altostratus (As) ve nimbostratus (Ns) - ortaseviye bulutları; kümülüs (Cu), kümülonimbus (Cb), stratokümülüs (Sc), ve stratus (St) bulutları da alçak seviye bulutlarını oluşturur.

Bulutların başka katmanlara yayılma olasılıkları her zaman vardır: örnek olarak, altostratus yüksek seviyeye, nimbostratus alçak veya yüksek seviyeye; kümülüs ve kümülonimbus hem orta hemde yüksek seviyeye yayılabilir.

Bulut cinsleri, tür ayrımı ile daha kapsamlı ayrıntılarda tarif edilir.


İlgili Özellikler:
Altokümülüs Bulutu
Makerel Gökyüzü
Konveksiyon


Hava Olayları