This website uses cookies. Read about how we use cookies. OK

                               

Ani Seller

Ani seller, akarsu kaynağı ve onun sonlandığı yer arasında kalan havzanın(delta gibi) şiddetli yağışlara verdiği tepki sonucu oluşur. Ani seller, bu havza alanlarında görülmesi muhtemel olan ve kısa süre içinde çok yağmur bırakan kuvvetli sağnak yağışların veya oraj etkinliklerinin sonucunda oluşabilir.


Flash Flood Ani seller genellikle birikme havzalarına doğru gelmeye başladıklarında yükselir. Arazide bulunan su yollarında, birkaç dakika ya da birkaç saat içinde sel suları olabileceği en yüksek seviyeye yükselebilir. Ani seller, özellikle zeminin büyük miktarlardaki suları kısa sürede çekemediği şehirleşen bölgelerde giderek daha çok görülmektedir. Sel sularının, yapılara ve insanlara olan potansiyel etkileri açısından, sel sularının yüksekliğinden çok akış gücü ve hızı daha önemlidir.


Kuru Irmak Yataklarında Oluşan Ani Seller

Kuru Irmak yatakları sel yolları, kuru dere yatakları veya çöl bölgeleri olabilir. Bu bölgelerde fırtına oluştuğunda, bir kaç dakikadan daha az bir süre içinde, yağmur suları kuru ve tozlu toprakla karışarak, hızlı akışlı küçük bir nehir oluşturarak, zeminde bulunan büyük kaya parçalarını, arabaları hatta evleri bile sürükleyebilecek muazzam güce olaşabilir. Dağlık alanlarda veya çöllerde, hiç yağış almadıkları halde, uzaklarda yağan bir şiddetli yağış sonucunda da ani seller oluşabilir.


Britanya'daki Ani Seller

Ani seller Britanya adalarında da sık görülür. Örneğin; 4 Temmuz 2001'de Bala'da bulunan Bryn Gwyn tatil parkını tamamen silip süpürmüş, Kuzey Galler'de 45,000 kadar evi elektiriksiz bırakmış, karavanları yüzlerce kilometre uzaklara taşımıştı.


Hava Olayları