This website uses cookies. Read about how we use cookies. OK

                               

Azor Yüksek Basıncı

Azor Yüksek Basıncı (Azor Antisiklonu olarak da bilinir) Atlantik'te kışın 30° kuzey enlemlerde(Örn: Güney Azor adaları) bulunan kısmen istikrarlı, yarı-durağan alçalan hava hava hareketlerinin olağan olduğu antisiklonik bölgedir. Azor Yüksek Basıncı, kuzey yarımküredeki subtropikal antisiklonların bir kuşağıdır, bununla birlikte küresel iklim sisteminde, (kardeşleri, Bermuda ve Kaliforniya yüksek basınçları gibi) " etki merkezi " olarak adlandırılır.


picture Sistem, yaz mevsiminde kuzeye doğru kayarak, Avrupa'nın iklimini önemli ölçüde etkiler. Azor yüksek basıncının merkezi, yazın 35° kuzeyde bulunan İber yarımadasına konumlanarak, sınırları Fransa'yı, Kuzey Almanya'yı hatta İngiltere'ye kadar yayılabilir. Yaz ortasından, yaz sonuna doğru, bu şekilde eğilim gösterdiğinde, Avrupa'da aşırı sıcak ve kararlı bir kuraklık hükümsürer. Sıcaklık, kolayca 30'lu değerlere tırmanır.


Hem kışları hem de yazları, Azor yüksek basıncının merkezi 1024 mbar (hPa) civarlarındadır, ama kışın daha farklı basınç şartları da oluşabilir. Yüksek basınç sisteminin alçalan hava hareketleri, Sahra ve bitişiğindeki Akdeniz bölgesinde kuraklığa yol açar.


Hava Olayları