This website uses cookies. Read about how we use cookies. OK

                               

Altokümülüs

picture Altokümülüs (Ac) - Latincede yüksek anlamına gelen altus ve kütle,yığın anlamındaki cumulus kelimelerinin birleşmesinden türemiştir. Altokümülüs on temel bulut cinsinden(ya da bulut çeşidinden) biridir. Orta seviye bulutları olduklarından, 6-7 kilometre(6,500 - 22,000 ft) yukarıda oluşurlar.


picture Altokümülüs bulutu genelde tabaka halde olabileceği gibi, parçalı halde rulo veya dalgalı görünümde ya da küçük gözleme hamurlarına benzeyen kümeler halinde oluşabilir. Alttan görünümleri; dalgalı ve gölgelidir, beyaz, gri veya kül renkte olabilirler. Yüksek rüzgarların etkisi ile, şekilden şekle girebilirler, bazen mercimek tanelerini, bazen su damlası halkalarını andıran, bazen pide görünümünde tabakalar halinde hatta bazen de UFO görünümünde şekiller alabilirler, bunlarla birlikte dağınık halde lifli yapılar da oluşturabildikleri gözlemlenebilir. Yüksek rüzgarlar, bu bulutları birbirleri ile birleştikleri de olabilir.


picture Altokümülüs bulutları başlıca süper soğuk -10°C civarıdaki su moleküllerinden ve buz kristallarinden oluşur. Çoğunlukla yağış oluşturmamalarına karşın ; varlıkları, hava koşullarının yaklaşık bir gün içinde değişebileceğini gösterir. Altokümülüsler birden çok çeşit ve türlere ayrılır.

Türleri:
castellanus tabandan yukarı gelişerek kuleler oluşturur, floccus küçük topaklar halindedir, lenticularis sıradağların rüzgârdan korunmalı yerlerinde stratiformis ise dağınık yatay tabakalar görülür;

Çeşitleri:
duplicatuslar birbirinden farklı tabakalarda görülürken, lacunosus, opacus ay ve güneş ışığını matlaştırır, perlucidus, radiatus, translucidus ve undulatus bulutları ünlü dalga bulutlarıdır, literatürdeki isimleri Kelvin-Helmholtz dalgalarıdır. Son fakat aynı derecede önemli olan bir başka çeşit ise, Ac mammatustur, bulutların altında asılı olarak onları çevrelerler ve keseler oluşturur.


Altokümülüsler bize hava durumu ile ilgili ne anlatır?
Ac castellanus ve Ac floccus herhangi bir yaz sabahı gökyüzünde görülürlerse, öğleden sonra büyük ihtimalle bir oraj bölgeye gelecektir.
Ac lenticularis Föhn bulutu genelde, havanın 12-36 saat arasında bozulacağına işarettir.
Ac stratus genelde bir sıcak cephenin sınırlarını gösterse de önemli bir hava değişimine işaret değildir. Ancak, Ac stratus undulatus bulutu gibi dalga veya halka oluşumları varsa hava koşulları 12 saat içinde bozulabilir.


İlgili Özellik:
Makerel Gökyüzü


Hava Olayları